De R-Klasse van Mercedes is op onze wegen een vreemde eend in de bijt. Hij is niet echt een monovolume, maar ook geen break en evenmin een luxeberline. Toch heeft hij van alles een beetje weg.
Met zijn lange en korte wielbasis en zijn verschillende zetelconfiguraties wordt hij door zijn ontwerpers als een Grand Sports Tourer bestempeld. ‘Grand’ slaat op zijn grootte, ‘Sports’ op zijn dynamisme en ‘Tourer’ toont aan dat het een echte reiswagen is.
Net als zijn neef, de ML, wordt de R-Klasse gebouwd aan de andere kant van de oceaan in de fabriek in Tuscaloosa. En precies in de States had Mercedes de pers uitgenodigd om de ‘nieuwe’ R-Klasse te leren kennen. Die aanhalingstekens zijn erg toepasselijk, want veel verandert de R-Klasse niet. In Amerika oogt de R-Klasse overigens niet zo groot. De mentaliteit van de Amerikanen verandert stilaan, maar het blijft verbazingwekkend hoeveel ‘tanks’ met een gulzige V8 er nog op de Amerikaanse wegen rijden.
Nieuw gezicht
Terug naar wat ons naar New York bracht: de R-Klasse 2010. Het persdossier spreekt van een ‘complete restyling van de voorzijde’. En dat klopt: motorkap, vleugels, lichten, radiatorrooster en bumpers zijn helemaal nieuw. Op de optielijst staat bi-xenonverlichting inclusief led-dagrijverlichting met een chroomrand.
In profiel verandert er veel minder. Behalve de velgen (tot 21 duim) en de spiegelkappen blijft alles bij het oude. Stilistisch is de achterzijde aangepast aan de nieuwe voorzijde, met een nieuwe bumper, andere lichten en geïntegreerde uitlaten die de breedte van de auto accentueren.
Tweekleurig
Ook in het interieur heerst geen revolutie. Standaard heeft de R-Klasse vijf zitplaatsen, zowel met korte als met lange wielbasis. Je kunt ook kiezen voor vier, zes of zeven zitplaatsen.
Zowel de bestuurders- als de passagierszetel zijn standaard gedeeltelijk elektrisch regelbaar. Op de optielijst vind je zetels van het Multicontour-type met verwarming en ventilatie. Tegen meerprijs regel je ze volledig elektrisch en hebben ze een geheugenfunctie.
De grote kofferruimte is, zelfs met korte wielbasis, liefst 1.950 liter groot. Maar dat was al zo. Wel nieuw is de mogelijkheid om het interieur in twee kleuren uit te voeren: beige/koffiebruin en alpagagrijs/donker basaltgrijs. Deze combinaties vinden we terug op het stuurwiel, de boordplank en de centrale console, de deurdrempels en de vloer en de stoelbekleding.
Met het AMG- sportpakket zijn de zetels in zwart nappaleder uitgevoerd. Ter vervanging van de chromen of aluminium accenten kun je kiezen voor glanzend eucalyptushout, notenhout of populier.
Minder gulzig
Rijden doet de R-Klasse nog altijd uitstekend. Zeker met de Airmatic-luchtvering met adaptieve demping is hij erg comfortabel. Bovendien rijdt hij fluisterstil. Maar als het ritme opgedreven wordt, wat tijdens onze testrit in de States haast onmogelijk was, laat het gewicht van de R-Klasse zich duidelijk voelen. De 7G-Tronis schakelt boterzacht en past perfect bij de auto. De 300 CDI-versie verbruikt nu zeven procent minder of gemiddeld 7,6l /100 km. Interesse? De 300 CDI BlueEfficiency kost 53.119 euro.